Festivaly > KUltúrne Podujatie

Názov KUltúrne Podujatie vznikol spojením slov kultúrne podujatie, ako výraz, ktorý sa už takmer nepoužíva a veľké KU je inšpirované ruským sci-fi filmom Kin-Dza-Dza! (1986).

Pôvodným cieľom projektu KUltúrne Podujatie bolo oživiť kultúrou urbanistický priestor mesta od hradu, cez celé centrum a vytvoriť vytvoriť tak tradičný mestský festival. Podujatie bolo situované do historických objektov (Trenčiansky hrad), verejných priestorov mesta a taktiež do lokálnych klubov a kaviarní v rámci centra mesta. Podujatie poskytovalo priestor na prezentáciu hudby, literatúry, divadla, filmu, vizuálneho umenia. Prvé tri ročníky (2014, 2015 a 2016) festival KUltúrne Podujatie organizovala Trenčianska kultúrna jednota o.z. (TKJ), no v rokoch 2017 – 2020 sa festival už neuskutočnil. V roku 2021, po dohode s TKJ, v organizácií festivalu pokračuje občianske združenie Kolomaž – združenie pre súčasné umenie (Klub Lúč – Otvorený kultúrny priestor, festival Sám na javisku, Detský divadelný klub…)

2014 – I.ročník

Prvý ročník festivalu prebehol ako jednodňový event na Trenčianskom hrade. Vystúpili 3 slovenské kapely: YOU COCO, AUTUMNIST a SATÉNOVÉ RUKY a odpremiéroval sa dokumentárny film Le TOUR, režiséra Dušana Bustina.

Celé podujatie sa uskutočnilo za dobrovoľné vstupné

2015 – II.ročník

Druhý ročník prepojil Trenčiansky hrad a centrum mesta a poskytol širokospektrálny pohľad na súčasné hudobné, divadelné, filmové a literárne umenie. Počas dvoch dní vystúpilo, či už na hrade, námestí alebo v priľahlých podnikoch 21 zoskupení, dovedna 69 umelcov zo SR, ČR, Poľska, Nemecka, USA. Všetky vystúpenia sa uskutočnili na troch vonkajších pódiách (Hrad Veľká scéna, Hrad Malá scéna a pódium na námestí v centre mesta) a v dvoch klubových (Paddock, Coffee Sheep). Podstatnou zložkou programu boli aj divadelné predstavenia pre deti, ktoré prebiehali na Mierovom námestí spolu s hudobným programom a boli bezplatné.
Line up festivalu bol nabitý hudobnými menami ako Mitch And Mitch (PL) – poľská verzia Mothy Python, shoegazeová formácia Manon Meurt (CZ), ktorí predskakovali kapele My Bloody Valentine v Prahe, či veľký český talent dream popový Mayen (CZ). Headlinerom KUltúrneho podujatia sú nemeckí vesmírni zvukoví experimentátori Sarros (DE) – skupina zložená z členov kapiel The Notwist a Lali Puna.
Počas dvoch dní konania festivalu KUltúrne podujatie sa okrem toho predstavili aj Autumnist, Wild Tides, The Jelly Belly, Frank Winter, Genuine Jacks, Dj Nowhereman a Gramophon Brothers.
Okrem hudby sa budú na festivale premietať filmy Homo Ciris, 25km2 z dielne Almostar, dobrodružný film Uli Biaho a maďarská snímka Men with Balls, ktorá vznikla v rámci celoročného projektu alternatívnej distribúcie najlepších autorských dokumentov strednej a východnej Európy, medzinárodného projektu Kinedok. Návštevníci sa môžu tešiť aj na čítačku Divadla Skrat a detské predstavenie Divadla ZkuFraVon.

Video pozvánka 2015

2016 – III.ročník

Tretí ročník festivalu bol opäť multižánrový.
V doobedňajších hodinách sa začal na Mierovom námestí programom pre detského diváka, ale aj pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva a ľudí s mentálnym postihnutím, s ktorými festival spolupracoval a zapájal ich do realizácie.
Svoje umenie predviedli žiaci ZUŠ Karola Pádivého z Trenčína, najmenších divákov potešilo divadlo ZkuFraVon, ale predstavili sa aj mladé, nádejné hudobné projekty z Trenčína a okolia (Ticho, M. Kubečka, R. Fapšo & J. Vačko…)
Postupne sa program presunul cez historické uličky, kde boli umiestnené umelecko-remeselné performance, ktoré si mohli účastníci vyskúšať. Na mini pódiách sa uskutočnili literárne čítania, a návštevníci sa postupne dostali až na nádvorie hradu, kde začal hlavný program tvorený kapelami, DJ-mi a divadelným predstavením.
Hlavnou hviezdou večera bola podmanivá berlínska hudobníčka Masha Qrella (DE) s kapelou. Kúsky z posledného albumu, ktorý už svojím názvom odkazuje na nákazlivú tanečnú energiu, odohral Puding pani Elvisovej. Vystúpila skupina Ospalý pohyb, ktorá po viac ako dvadsiatich rokoch vydala nový album. Počas hudobnej noci na hrade vystúpil aj elektronický projekt Bulp, melancholickí gitaristi Elections In The Deaftown či netradičné spojenie elektroniky a vibrafónu – Stroon.
Multižánrovosť festivalu podčiarklo aj Divadlo Kolomaž s monodrámou Blázon odohranou pod holým nebom. V literárnej sekcii v kaviarni Coffee Sheep s názvom Ustanovujúci zjazd Prvej poetickej strany! Predniesli svoje manifesty Michal Habaj, Peter Šulej, Katarína Kucbelová a Zbigniew Machej z Poľska.
Celý hrad bol počas festivalu nasvietený do farieb KUltúrneho podujatia.
Festival bol propagovaný prostredníctvom elektronických, tlačových médií a rádia v SR a ČR (Denník Pravda, SME, Radio_FM).

Video pozvánka 2016
KUltúrne podujatie 2016 AFTERMOVIE
KULTÚRNE PODUJATIE 2016 – Live stream

2021 – IV. ročník

KLUB LÚČ STAGE – Amfiteáter

20:00 THE CULTURAL STUDIES (SK)
21:00 MARKETA LISÁ (CZ)
22:00 AUTUMNIST (SK)
23:30 KUF (DE)
01:00 WWW (CZ)

KU EXPERIMENTAL STAGE – stan

18:30 JAAN (SK)
19:30 VENDULA GUHOVÁ (CZ)
20:30 ADAM VOLT (SK)
21:30 FERO KIRÁLY (SK)
22:45 BARBORA TOMÁŠKOVÁ (SK)
23:45 JANO DOE (SK)
00:45 BOH VAJEC (SK)

video pozvánka 2021

KULTÚRNE PODUJATIE 2021 – Live stream

Rýchle a stabilné internetové pripojenie pre live stream zabezpečila firma cns s.r.o. Ďakujeme!