Zuzana Psotková: Smrť Antigony

na motívy Sofoklovej Antigony

Antická dráma a autentické výpovede súčasných žien – osobné drámy, ktoré delia stáročia a spája zodpovednosť spoločnosti v ktorej sa odohrávajú.

Grécky dramatik Sofokles patril k autorom, ktorí tvorili vo vrcholnom období aténskej demokracie, čo malo veľký vplyv aj na jeho dielo. Hrdinovia Sofoklových tragédií sa búria voči nespravodlivým bohom, zákonu a manipulatívnej moci, a to aj za cenu vlastného života. Existencia jedinca nepodlieha u neho už božej vôli. Človek je sám mierou všetkých vecí a jediným princípom, ktorým sa hrdinovia ako Oidipus, či jeho dcéra Antigona riadia, je spravodlivosť. Vášnivo a nekompromisne bojujú za vlastný vnútorný morálny a mravný zákon, za dôstojné posta venie v spoločnosti. Konajú tak, aj keď im hrozí smrť.
Princezná Antigona sa dozvedá o smrti oboch bratov – Eteokla a Polyneika. Kreón vystrojí Eteoklovi pohreb, no Polyneika ako zradcu zakáže pochovať. Voči tomuto rozhodnutiu sa postaví Antigona a Polyneika pochová – napriek vládcovmu zákazu, ale v mene spravodlivého morálneho a mravného práva.

Príbeh odvážnej a silnej ženy, sestry a dcéry, ktorá sa postaví proti písanému zákonu, zároveň proti mužskej hlave štátu, a uprednostní morálne, etické právo, sa objavuje síce už v antickej mytológii, no jeho chronická a až desivá aktuálnosť neslabne ani v súčasnosti. Antigonina nebojácnosť, vzdorovitosť a rozhodnosť je symbolom ženskej sily, intuície a spravodlivosti, vzbury proti spoločnosti, nenávisti, vláde mužov, a to aj napriek tomu, že ju to môže stáť život. Jej spočiatku súkromný akt sa tak premieňa na akt verejný a politický.

Dnešná rovnako ako antická Antigona si kladie základnú otázku vlastného postavenie v komunite, ktorá ju chráni a zároveň likviduje. Moc, štát a patriarchát stoja proti nej ako hlavní súperi. Preto sa jej boj stáva vzdorom spoločensko-politickým, pričom sa konfrontuje s vlastnou rodinou a identitou, aby dospela k konečnému rozhodnutiu – k Novej Antigone.

réžia: Marko Popović
účinkuje: Zuzana Psotková a zbor
dramaturgia: Dáša Čiripová
kostýmy: Andrea Štrbová
hudba: Samuel Szabó
grafický dizajn: Barbora Šajgalíková
Produkcia: PORT o.z.

Podujatie sa uskutoční v rámci 29. ročníka medzinárodného festivalu divadla jedného herca Sám na Javisku 2023, ktorý podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia – hlavný partner a Mesto Trenčín.

Dobrovoľné vstupné

Dátum

13 okt 2023
Expired!

Čas

19:00 - 20:00

Miesto

Galéria Vážka

Klub Lúč

Mierové námestie 17
91101 Trenčín
Slovensko

Partneri projektu

© 2024 Kolomaž – združenie pre súčasné umenie o.z. All rights reserved

Privacy Preference Center