Renata JURČOVÁ (SK): MATILDA

podujatie festivalu Sám na javisku 2021

Autori sa zamýšľajú nad otázkou, čo by bolo, keby sa Renata Jurčová – Matilda – nevenovala umeniu, ale zostala “stavbárkou”. Stojí pred úlohou rekonštrukcie kultúrneho domu Družba a postupne pochopí, že cez ňu rekonštruuje svoj život bez umenia. Uvedomí si, že umenie zatlačila kdesi do úzadia, práve kvôli názorom iných “dospelejších”, odbornejších… Jednou z motivácií autorov je že ich trápi súčasný stav a vnímanie umenia. Umenie je niečo, čo je odsúvané na okraj spoločnosti. Na druhé miesto. Niečo, čo sa realizuje až potom, keď je zabezpečené všetko ostatné. Peniaze, práca, kariéra, úspech. Niečo, na čo potom neskôr nezostanú sily ani chuť. Toto vnímanie má dopady na jednotlivcov v rozhodovaní sa o svojom budúcom povolaní (ale aj živote). Umenie môže pritom spĺňať rôzne funkcie: oddych, zábava, zamyslenie, povznesenie ducha, nabáda človeka byť empatický voči iným, byť asertívny, vyjadriť svoje pocity, myšlienky, spoznať sa a spoznávať okolie. Najdôležitejšou hodnotou umenia je, že má schopnosť otvárať ľudí.
Aká je úloha umenia v tvojom živote?

Autori textu, réžia: Štefan Jurča a Renata Jurčová
Pohybová spolupráca: Soňa Ferienčíková
Scénografia, kostýmy: Dorota Volfová
Hudba: Lukáš Kubičina
Matilda: Renata Jurčová
Malá Matilda: Barborka Čóntoová
Hlasy: Simona Hudecová, Peter Drmlík, Nina Pompošová
Profesori na VŠMU: Marica Chamulová, Peter Szutyiányi
Grafika: Alica Záhorská
Video a video trailer: Peter Drmlík
online premiéra: 29.11.2020, CNK Záhrada, Banská Bystrica

Renata JURČOVÁ je slovenská tanečníčka, performerka a pedagogička

Pracuje ako pedagogička Literárno-dramatického odboru na Základnej umeleckej škole Pála Kadosu v Leviciach a Imricha Godina vo Vrábľoch. Je spoluzakladateľkou občianskeho združenia Tri bodky na ceste a pratrí do Teáter Komika. Vyštudovala dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Predtým, ako sa začala venovať divadlu, tancovala. Od svojich štyroch rokov tancovala vo folklórnom súbore Pramienok, neskôr v odbore tanec na Základnej umeleckej škole v Liptovskom Mikuláši a folklórnom súbore Váh. Miluje fyzické divadlo a celkovo pohyb. Medzi jej najväčšie úspechy patria niekoľkonásobné účinkovanie na Scénickej žatve a Divadelnej Nitre, predstavenie autorského predstavenia Majakovskij v Univerzitnej knižnici v Bratislave, cena za réžiu a dramaturgiu na Akademickom Prešove za toto predstavenie.

17 okt 2021