Oľga Belešová, Divadlo bez masky: Vyučovanie Dony Margarity

Vyučovanie Dony Margarity, podtitul “Tragikomický monológ jednej impulzívnej ženy”
Vitajte na vyučovaní dony Margarity, učiteľky na základnej škole, ktorá svojich žiakov vzdeláva svojským spôsobom. Na dvojhodinovke od nej dostanete praktické rady do života na príkladoch z biológie, histórie, geografie a matematiky.
V inscenácii zámerne nepoužívame hudbu, aby diváci mali od príchodu čo najautentickejší pocit návratu do školy, vrátane zlých asociácií, keď trpeli pod učiteľskou autoritou.

dĺžka predstavenia: 2 vyučovacie hodiny po 45 minút, desiatová prestávka

autor: Roberto Athayde
réžia: Mária Záchenská
preklad: Lucia Boršanová
dramaturgia: Roman Martinec
scéna a rekvizity: Michal Lalinský
kostýmy: Marina Žiaková
svetlo a zvuk: Dávid Strieženec
vlasy a make-up: Zuzana Pauková
foto a vizuál: Anikó Szudor
foto z predstavenia: Barbora Podola
produkcia: Katarína Šúchalová
hrá: Oľga Belešová

premiéra: 28. 4. 2023
Predstavenie odporúčame pre divákov od 15 rokov

ohlasy medii:
Denník Pravda: V tejto monodráme Belešová stavia na pevných základoch svojich dávnejších divadelných skúseností, keď sa ako prvá slovenská stand-up herečka v Divadle GuNaGu postavila pred publikum so svojou vlastnou autorskou hrou. Každé slovo či gesto má presne načasované, aby divákov zasiahlo na určenom mieste. Nepoužíva pritom lacné triky, je dobrá pozorovateľka a skúsená interpretka aj autorka. (Zora Handzová)

Denník N: Kvantami textu sprevádza diváka Oľga Belešová ako Dona Margarita bravúrne. Ak sa ozve z hľadiska reakcia na nejakú z jej otázok – okamžite reaguje, improvizuje. V bulletine k predstaveniu sa píše, že úskalím hry je aj jedovatosť postavy Dony Margarity, balansujúca medzi znesiteľným a neznesiteľným. Cieľom tvorcov bolo preto sledovať aj komickú stopu. Pravdepodobne to je dôvod, prečo stelesnenie ,,diktatúry“ v podobe Oľgy Belešovej nevyznieva tak vážne a zastrašujúco ako samotné dielo aj udalosti, na ktoré reaguje. (Linda Nagyová)

Podujatie sa uskutoční v rámci 29. ročníka medzinárodného festivalu divadla jedného herca Sám na Javisku 2023, ktorý podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia – hlavný partner a Mesto Trenčín.


Dátum

11 okt 2023

Čas

18:00 - 19:30

Viac info

Facebook event

Miesto

Galéria Vážka
Facebook event
Partneri projektu

© 2022 Kolomaž – združenie pre súčasné umenie o.z. All rights reserved

Privacy Preference Center