Makar Čudra + Braňo “Temo” Černák + Janesession

MAKAR ČUDRA je najúspešnejšia slovenská heavy metalová skupina osemdesiatych rokov v ktorej začínali také spevácke osobnosti ako Otto Weiter a Peter Slivka, alebo gitarista Jerzy (ExTip, Slobodná Európa).
Kapela bola vždy vedená gitaristom a výhradným autorom skladieb Ivanom Kutným. Ten bol v nej aj spevákom v rokoch 1994 – 2005. Kapela fungovala v rokoch 1986 – 1990, 1994 – 1995, 1998, 2004 – 2005, 2008 – 2014. V roku 2018 sa veci opäť začali hýbať dopredu a v roku 2020 hlási Makar Čudra návrat v novej zostave, s novým spevákom.

Aktuálna zostava:
Ivan ” Makar Čudra ” Kutný – sólová gitara, spev
Harvey Havran – sólový spev
Rado Nedbálek – sólová gitara, spev
Vlado ” VH-One” Harasník – basová gitara, spev
Marek ” Marc B.K. ” Kučera – bicie nástroje, spev

Braňo “Temo” Černák patrí medzi významné osobnosti bratislavskej rockovej scény už od začiatku osemdesiatych rokov. Založil prvú slovenskú heavy metalovú skupinu Halušky, bol pri vzniku kapiel ako Tublatanka, Metalinda, Makar Čudra. Pôsobil v kultovej heavy metalovej – dnes už legende druhej polovice osemdesiatych rokov, Krakatit. Okrem iného spieval na albume Gábora Pressera (Lokomotiv GT, Omega), pôsobil v Gravis a u Kataríny Hasprovej. V deväťdesiatych rokov mal úspešnú sólovú platňu Satelitte Rock z ktorej pochádza glam rockový mega hit “Barón prášil”. Potom jedenásť rokov hral gitaru v punkovej legende Slobodná Európa.
V súčastnosti hrá koncerty so svojou skupinou, kde sa nezabúda ani na hity Slobodnej Európy, či metalové bomby Krakatitu a pripravuje druhú sólovú platňu, ktorá je návrat k heavy metalu a hard rocku.

Bratislavská skupina JANESESSION hrá už od roku 2003 divoký, drzý, moderný, drsný a hlasný rock ´n´ roll / metal. Hudobne ide o kombináciu moderného metalu, amerického 80s hard rocku, glam rocku, punk rocku a power metalu, s kvalitným vokálnym a inštrumentálnym prevedením a na albumoch aj mimo žánrovými aranžmánmi. Oficiálne túto kapelu založila speváčka Jane Razor v roku 2003, ale už v roku 1998 mala kompletnú zostavu, s ktorou písala pesničky. No až v roku 2003 to začalo mať význam, tak štart kapely nastal oficiálne až vtedy. JANESESSION sa stali najčastejšie koncertujúcou slovenskou rockovo – metalovou skupinou pomerne rýchlo. Za svoju kariéru hrali úspešné vlastné koncerty, ale aj s legendami slovenskej a českej scény. No najkrajšie zadosťučinenie boli koncerty s veľkými svetovými menami ako napríklad JUDAS PRIEST, MIKE TRAMP / WHITE LION, NASHVILLE PUSSY, ERICOM MARTINOM (MR.BIG), MARCOM MENDOSOM ( THIN LIZZY, ex-WHITESNAKE), GIRLSCHOOL, PINK CREAM 69, PRETTY MAIDS, alebo priamo celé turné s veličinami OLIVER/DAWSON, SAXON, ADAM BOMB ( s týmto ex gitaristom ALICE COOPER a CHUCKA BERRYHO si JANESESSION zahrali do roku 2014 už svoje štvrté turné). Okrem toho najčastejšieho koncertovania sú aj často vydávajúca kapela. Dodnes majú päť radových albumov na ktorých spolupracovali s legendami ako napríklad ALEŠ BRICHTA, MARIÁN GREKSA, PECI UHERČÍK, BOBOŠ PROCHÁZKA, desať singlov ( dva vyšli ako príloha jedného austrálskeho metalového časopisu ), živák a ich skladby sa nachádzajú na mnohých kompiláciách. Momentálne po materskej pauze u Jane a neskôr covidovej pauze, pracujú na novom albume Cirkus dekadencie.

07 okt 2022