Letné kino na hrade: 2 x Pavol Barabáš

Trenčiansky hrad v spolupráci s Klubom Lúč Vás pozývajú do premiérového letného kina na hrade!
Kvalitná filmová produkcia v atraktívnom prostredí – to je dokonalý letný zážitok. Premiérové podujatie odštartujeme dokumentárnymi filmami od Pavla Barabáša.

Everest-najťažšia cesta (Slovensko, 2020, 52 min)
Dá sa najťažšia cesta na Mount Everest vyliezť alpským štýlom? Jej autor, najznámejší britský horolezec Chris Bonington, sa vyjadril, že je to nemožné. Ale pre štyroch slovenských horolezcov je to výzva. V roku 1988 nastupujú do juhozápadnej steny Mount Everestu, z ktorej niet návratu…

Sloboda pod nákladom (Slovensko, 2016, 61 min)
So stovkou kíl na chrbte sa brodia v snehu, stúpajú lavinóznymi svahmi, odolávajú búrke i víchrici. Ich remeslo nie je len prácou a zárobkom, ale i cestou k vnútornému pokoju. V dokumentárnom filme Sloboda pod nákladom spoznáme najstaršiu generáciu tatranských nosičov, ktorí zásobujú vysokohorské chaty.

Pavol Barabáš
Na svet okolo sa díva inak. Jeho pohľad na našu planétu je zachytený vo vyše 70 dokumentárnych filmoch. Sleduje ju cez hľadáčik kamery, jej estetiku, osobitosti i to, ako harmonizuje s ľudským vnútrom. Žije príbehmi, ktoré sa odohrávajú ďaleko od civilizácie, kde sa človek často dostáva za hranicu poznaného. Má za sebou niekoľko objavných expedícií: od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch Novej Guiney, cez absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde až po objavenie niekoľkých megajaskýň v stolových horách Venezuely. Pešo dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu i Indiánmi hlboko v amazonskom pralese. Prešiel najťažšie kaňony na planéte a ako prvý zlanil s partiou najvyšší vodopád sveta Tugela Falls. Ako mladého nosiča a horolezca ho formovali Vysoké Tatry, ktoré neskôr zachytil v mnohých oceňovaných filmoch: Horský vodca, Sloboda pod nákladom, Žiť pre vášeň, Vysoké Tatry – divočina zamrznutá v čase, Vábenie výšok, Stopy na hrebeni, Tatry mystérium a 6-dielny seriál Príbehy tatranských štítov.
Za svoje filmy dostal už vyše 400 ocenení po celom svete. Tú najvzácnejšiu GRAND PRIX mu udelila Medzinárodná aliancia horských filmov za svetový prínos a kameramanskú prácu v dokumentárnom filme s vysokohorskou, horolezeckou a objaviteľskou tematikou v extrémnych častiach sveta. On si najviac váži národnú cenu Slnko v sieti, Krištáľové krídlo, OTO a Igric za najlepší dokumentárny film.
Jeho filmy sú hlavne o tom ako by sa človek mal správať k tejto Zemi. Videli ich diváci v kinách, na festivaloch, ale i v televíziách od Japonska až po Argentínu.

vstupennky si môžete zakúpiť tu: https://lnk.sk/gt18

27 júl 2023