KKR (Lyrik H & Rentip) + Dark Time Sunshine (USA)

KKR

KKR je nový industriálno-rapový projekt rappera Lyrika H (Modré Hory / Zlokot) a elektronického producenta Rentipa. Svoj prvý album vydávajú koncom tohto mesiaca a naživo ho pokrstia 27. októbra v Bratislavskej Fuge, druhý koncert bude u nás v Lúči. Album vydáva občianske združenie Diverzita na svojom labeli DiveZvery. Prvý singel Milujem KKR, ktorý zverejnili v auguste tohto roka, vzbudil pozornosť fanúšikov, odbornej verejnosti a rádií v česko-slovenskom priestore. Dvojica nás novým singlom KKR pozýva na nevyspytateľnú, náučnú, poučnú, príjemnú, zaujímavú cestu, ktorú pomenovala práve Tao. Pre KKR v novinke nahral basovú gitaru Kasko a bicie Matúš Homola. Audioreaktívnu slideshow k singlu vytvoril Zden a fotografie do slideshow dodal Miro Nôta.

DARK TIME SUNSHINE (USA)

Ak sa spýtate svojho obľúbeného alternatívneho rappera, kto je jeho obľúbený alternatívny rapper, je vysoká pravdepodobnosť, že jedno z mien, ktoré prídu na pretras, bude Onry Ozzborn, čiže Dark Time Sunshine – duo, ktoré od roku 2009 tvorí s Osbornom ešte DJ a producent Zavala. Dark Time Sunshine sú bez preháňania kult, ktorého dosah však ďaleko presahuje hip hopový underground: doska „Anx“, ktorá vyšla v roku 2012 (a kde hosťujú oi P.O.S, AESOP Rock alebo Busdriver), je dodnes zďaleka najúspešnejším albumom labelu ktorá založil náš starý známy Ceschi. Na Fake Four vyšli počas rokov cenené nahrávky hudobníkov ako Sadistik, Moodie Black, Serengeti, Astronautalis, alebo Sole – žiadna z nich sa ani zďaleka nepriblížila vplyvu a úspechu „Anx“ od Dark Time Sunshine… Onry Ozzborn je okrem hlbokej stopy, ktorú zanechal s Dark Time Sunshine, známy aj svojím angažmánom v Grayskul, Oldominion, a tiež až neuveriteľne produktívnou sólovou tvorbou (v roku 2018 sa oi objavil na niekoľkých koncertoch v Česku a na Slovensku): za zmienku stojí napríklad pozoruhodný projekt „DUO“ – doska, ktorá pozostáva výhradne zo spolupráce Osborna a jeho priateľov, a kde sa objavujú napr. Homeboy Sandman, Sadistik, Rob Sonic a ďalšie.
Na novú nahrávku Dark Time Sunshine sa tak muselo čakať dlhých desať rokov, ale doska „Lore“ (2022) rozhodne nesklamala – skôr naopak. Precízne Zavalove atmosférické beaty poskytujú dostatok priestoru pre úplne nenapodobiteľný Onryho rap, ktorého introvertný prejav (Osbornova stage presence je v podstate dokonalým protikladom toho, čo si väčšina z nás predstaví po pojmom „alternatívny rapper“) nesie niekedy až nepríjemne otvorené osobné posolstvo z neustále prebieha boja o duševné zdravie. Nenechajte si ujsť Dark Time Sunshine na tohtoročnom novembrovom európskom turné. Výnimočná záležitosť.

11 nov 2022