Meditacia

História záznamu a reprodukcie zvuku

Prednáška mierne technického charakteru, ktorej cieľom je priblížiť širšej verejnosti zaujímavosti a fakty, ktoré súvisia s hudbou a jej fyzikálnou podstatou – zvukom. Aby to nebola len teoretická nuda, tak vám pomocou praktických demonštrácií a meraní Maroš Ďurík predvedie/ukáže/popíše ako vzniká zvuk, aké sú jeho základné veličiny a dôvody, prečo má každý nástroj inú farbu tónu. Vrátime sa úplne na začiatok vývoja záznamu a reproducie, ukážeme si princíp mikrofónu a reproduktora, gramofónu, magnetofónu a dostaneme sa aj k moderným streamingovým službám. Porovnáme kvalitu zvukových nosičov a vysvetlíme vojnu medzi analógovým a digitálnym svetom. Prezentácia bude obohatená o ukážku analógového strihu, kontrolu novoobjavených magnetofónových pásov OPUSu, ale aj o popis problémov, ktorým čelili tvorcovia filmu a dabingu v súvislosti so zvukom.

Maroš Ďurík sa audio technike a elektronike venuje už od útleho detstva. Radosť nachádza v konštrukcií elektrónkových zosilňovačov a starostlivosti o analógovú techniku, ktorá súvisí so záznamom zvuku. Pracuje externe ako štúdiový inžinier, ale má aj menšie nahrávacie štúdio, v ktorom sa snaží presadiť prirodzený, možno trošku surovší zvuk aj za cenu kritiky z komerčnej sféry o tom, ako má nahrávka znieť.

Podujatie je organizované naživo v rámci covid opatrení pre kultúru.

10 jún 2021