Divadlo Dětí: O Balynke, dobrom šteniatku

Svet súčasnej doby trápi mnoho prolémov spôsobených ľudstvom. Na riešenia niektorých sme ako jedinci naozaj krátky,sú ale aj také, ktoré svojim osobitým spôsobom života môžeme ovplyvniť. Triedenie domáceho odpadu nie je v podstate ničím iným ako eliminácia vlastnej ekologickej záťažovej stopy životného prostredia na minimálnu možnú mieru. Je možné vypočítať koľko stoviek kilogramov papieru, plastov, skla a daľších komodít po každom z nás zostane za jeden rok spotrebného spôsobu života, je ale tiež možné s úspechom prehlásiť, že žiadny taký výpočet nie je nutné robiť, pretože vďaka vysokým technológiám sa dá po vytriedení recyklovať takmer všetko. Je to teda len otázkou našej voľby, ako k domácemu odpadu pristúpime a či budeme patrit do skupiny tých, ktorí generáciám prichádzajúcim po nás zanechajú preplnené smetiská alebo naopak nebudú nútiť priemysel k nachádzaniu nových zdrojov surovín, pretože mu tie staré použité ponúkneme na recykláciu. Obalová spoločnosť ENVI-PAK a.s. má za úlohu okrem iného šíriť osvetu o správnom triedení domáceho odpadu. To bol jeden z dôvodov, prečo pozýva už druhý rok najmenším slovenským divákom slovensko-českú vetvu Medzinárodného hudobného Divadla Dětí, aby s rozprávkou “O Balynce, dobrém štěněti” pripomenulo a upevnilo návyky správneho domáceho triedenia tým najmenším. V minulom roku toto divadlo odohralo desať úspěšných predstavení v Poprade, Nitre, Bánskej Bystrici, Trnave a Makove. V tomto roku sa na rozprávku môžu tešiť deti z Hlohovca, Trenčína a Ladiec. Rozprávka zábavnou formou privedie deti k znalostiam o domácom triedení a pomocníci psieho detektíva Balynku, hlavnej postavy tejto detskej detektívky, prinesú takto nabité informácie do svojich rodin a okolia svojho bydliska. Rozprávka je deťmi veľmi pozitivne prijmaná a má za sebou už cez tisícpäťstvo repríz v divadlách po celej Českej republiky a teraz aj na Slovensku. Malá skupina detí, ktoré sa tohtoročných predstavení zúčastní, navštívi na budúcu jar Prahu v rámci doprovodného programu Medzinárodného hudobného Divadla Dětí a zúčastní sa s českými divákmi dalších divadelných predstavení. Okrem medzinárodnej vzájomnosti, o ktorej medzi Čechmi a Slovákmi niet pochýb, je predmetom týchto aktivít tiež vzájomnosť ľudská, zohladňujúca pokorný a slušný prístup k životnému prostrediu a hľadajíca aké miesto má človek, teda Homo sapiens sapiens v súčasnom svete.

19 okt 2023