Denisa CUPÁKOVÁ, Buran Teatr (CZ): WER ICH

podujatie festivalu Sám na javisku 2021

Autorská monodráma inšpirovaná životom Zdeny Werichovej. Sebaobetovanie, sebadefinovanie, sebapoznanie. Sebadeštrukcia. WER ICH? Feministický „hejtspíč“ o tom, aká Zdena bola a aká možno mala byť… Ako z toho von, keď chuchvalec čohosi sediaci na skurvenom malom českom paloučku od rána do večera chytá ryby alebo chodí za kravičkami, že, Jani? Ako byť manželka a nie sestra, keď to péro skrátka smrdí a ten smrad nejde dole? A stále sa to deje, cyklicky. Ono je to vlastne úplne jedno, či nejakú rakovinu má, alebo nie. A ako sa mám, ja? No, že sa pýtate!

Sebaobetovanie, sebadefinovanie, sebapoznanie. Sebadeštrukcia. WER ICH? „Víte, manželství není žádná tichá řeka bez peřejí a mělčin. Máme ve svém okolí tolik mužů, kteří šidí své ženy, nebo tolik žen, které šidí své muže. Nemám na mysli ani tak nevěru fyzickou, mluvím o nevěře mravní. Nedrží slovo, nedbají o ten svůj vztah, nechají ho zaneřádit spekulací, lží a přetvářkou. Žijí spolu dál jen z pohodlnosti. Nebo z vypočítavosti. Nebo ze zbabělosti něco změnit. Charakterní lidé se přeci rozejdou. Jsou totiž počestní. Dojdou k závěru, že se nekryjí tak jak očekávali a že toho co přečnívá je daleko víc.“ Jan Werich

Text: Denisa Cupáková, Alexandra Bolfová
Réžia: Alexandra Bolfová
Hrá: Denisa Cupáková
Kostýmy: Karolína Srpková
Produkcia: Jana Mlatečková
Technológie: Jan Smutný
Premiéra 07.november 2019
Inscenácia vznikla v koprodukcii DF JAMU a Averze z.s.

česká herečka

Denisa CUPÁKOVÁ je absolventkou Ateliéru činoherného herectva prof. Niky Brettschneiderovej na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Má za sebou veľké množstvo školských i profesionálnych projektov.Už na škole aktívne spolupracovala s českými profesionálnymi nezávislými i kamennými divadlami. V roku 2019 stvárnila postavu Zdeny Werichovej v monodráme WER ICH, ktorá vznikla v koprodukcii BuranTeatru, DIFA JAMU a nezávislej platformy Averze_ v réžii Alexandry Bolfovej. Od roku 2020 s pražskou performatívnou platformou Averze_ aktívne spolupracuje. Spolupracovala tiež s rôznymi českými režisérmi a režisérkami jako napr. Jiří Honzírek (Hrubý domácí produkt, Moving Station 2021) , Martina Frejová Krátká (Václav Havel: Vyrozumění, Studio Marta 2021), Jana Ryšánek Schmiedtová (Ašanti/Babi dej mi hašlerku!, Studio Marta 2020), Adam Steinbauer (Ian McEwan: Betonová zahrada, Studio Marta 2020).

Medzi mimoškolské projekty, kde sa objavila vo vedľajšej úlohe patrí napríklad Amerika Michala Dočekala v Divadle Husa na provázku, či Vévodkyně a kuchařka v réžii Kamily Polívkovej v Národním divadle Brno.

14 okt 2021