Birute MAR (LT): Milenec

Podujatie sa uskutoční v rámci 28. ročníka medzinárodného festivalu divadla jedného herca Sám na Javisku 2022

Sólové predstavenie na motívy autobiografického románu Marguerite Duras „Milenec“.

Ide o autobiografický román z roku 1984, ktorý získal prestížnu Goncourtovu cenu. Je to príbeh o láske pätnásťročnej Francúzky a čínskeho milionára v Indočíne v 30-tych rokoch minulého storočia. Hrdinka po prvýkrát zažije vášeň, „ktorá môže zabíjať“. Táto nekonečne otvorená, vášnivá, šokujúca spoveď ženy je základom predstavenia. „Milenec“ od Birute Mar je moderné predstavenie, ktoré sprostredkúva poetické prostriedky diel M. Duras pomocou divadelných prvkov, ako sú svetlá, hudba a tanec.

Hlavné témy slávnej francúzskej spisovateľky Marguerite Duras (1914 – 1996): láska ako spása duše, nostalgické čakanie a snaha vyhnúť sa šialenej vášni a zločinom. Spisovateľka skúma svet túžob, ale zároveň odmieta psychologickú analýzu a nesnaží sa odhaľovať dôvody konania postáv.

Predstavenie sa hrá v litovskom alebo anglickom jazyku.

Scenár, réžia a hrá: Birute Mar
Scénografia: Arturas Simonis
Videoprojekcia – Andrius Jakucionis
Kostýmová výtvarníčka – Jolanta Rimkute
Hudobný skladateľ – Antanas Jasenka

Dobrovoľné vstupné

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia – hlavný partner a Mesto Trenčín.

14 okt 2022