Premeny Meriny

Prednáška a diskusia s architektom Hrbáňom, nositeľom 2 cien CE ZA AR za architektúru a urbanizmus a s aktivistami skupiny Premeny Meriny.

Industriálne pamiatky Slovenska zanikajú rýchlejšie, ako sa mení náš vzťah k nim. Aké sú svetové trendy revitalizácie areálov priemyslu? Podarí sa udržať v Merine posledné 4 objekty pôvodnej koncepcie?

Areál Meriny je jednou z najstarších častí novodobého Trenčína. Nachádzajú sa v ňom architektonicky a historicky hodnotné budovy, ktoré predstavujú komplexný technologický súbor výroby. Tá sa v Merine skončila v roku 2009 a od tej doby objekty v jej areáli postupne chátrajú, aktuálne sa väčšina z nich búra a zrovnáva zo zemou a malo by tu vyrásť ďalšie nové OC…

Dejiny Trenčína majú hneď niekoľko kľúčových medzníkov. Nepochybne medzi ne patrí aj rok 1907, kedy na území mesta začala fungovať textilka bratov Tiberghienovcov, neskôr známa ako Merina. Svojho času išlo o vôbec najúspešnejší podnik, ktorý natrvalo ovplyvnil tunajší hospodársky život. Merina má pozoruhodnú históriu a dnešnému krajskému mestu doslova vtkala svoju jedinečnú pečať.

23 mar 2022