Suchý + Prištiak + Zajac

“Nič, čo má skutočný význam, nie je jednoduché. Jednoduché sa v dospelom živote nevyskytuje.”

Dominik Suchý
Dominik Suchý je skladateľ, producent, zvukový dizajnér a inžinier. V porovnaní s jeho inými projektmi je jeho sólová tvorba strohejšia a vyprázdnenejšia, avšak ešte naliehavejšia a intenzívnejšia. Ostrá, hlboká, náročná. V hudbe sa snaží hľadať ultimátnu pravdu bytia. Jeho hudba vzbudzuje atmosféru neutíšiteľnej úzkosti, melanchólie a (bez)nádeje, vychádzajúcich z napätia a výziev súčasnej spoločnosti // sveta. Okrem sólo tvorby je aktívny v projektoch Tittingur a Weltschmerzen, aj ako nezávislý zvukový inžinier a dizajnér. Spolu s Tomášom Prištiakom a Matúšom Mordavským založil v r. 2019 vydavateľstvo Weltschmerzen zamerané na súčasnú experimentálnu a romantickú hudbu. 14. februára vydáva tretí sólový album “Every Love Is an Exercise in Depersonalisation on a Body Without Organs Yet to Be Formed”.
Koncert bude digitálnym uvedením Suchého albumu, ktorý vznikol aj vďaka podpore Fondu na podporu umenia.
z recenzií:
“Strhujúci a intenzívny album II je kandidátom na najpôsobivejší elektronický počin tohto roku.’ Peter Gonda, Radio Wave CZ, 2016
“Suchý svoje precízne hudobné temno doťahuje k emocionálnemu extrému (…) Úrovňou aj kvantitou na tom slovenská elektronika ešte nebola lepšie” Filip Drábek, Pravda, 2016
“Z Dánska na Island, do Bratislavy a naspäť. Suchý je jedným z najprehliadanejších talentov hlbokého elektronického bádania.” Exitab label, 2016
“Mimoriadne súdržná a miestami až vyčerpávajúco emotívna experimentálna elektronika.’ Teapot, producent, 2016

Tomáš Prištiak
Rád nazýva svoju tvorbu jednoducho “emocionálnou hudbou”. Dala by sa pri pohľade zvonku pomenovať ako opatrne uhnietená zmes field recordingu, elektronickej produkcie a drsných zvukov klasických akustických nástrojov. Zaujíma ho prelínanie nehudobného zvuku ako média a postupov súčasnej hudby (nech to už znamená čokoľvek). Rád vytvára kolaborácie s umelcami z hudobnej, výtvarnej a dokonca i módnej scény. Pôsobí v hudobnej skupine Weltschmerzen, ako jeden z dua Tante Elze, a ako sólový performer (album Umelá chlopňa/Mechanical Heart Valve).

Ondrej Zajac
Patrí k najaktívnejším mladým menám avantgardnej scény strednej Európy. Žánrovo neuchopiteľný gitarista plynule spája experimentálnu hudbu, jazz, ambient, minimalizmus a preparované techniky.
Nahrávky vydal sám i v kolaboráciách na Slovensku, v Česku, Anglicku, Mexiku, Peru, komponuje hudbu pre krátke filmy a galerijné výstavy, odohral improvizované koncerty s desiatkami hudobníčok a hudobníkov, je súčasťou kapiel Banausoi a Data Koroptev. Je oceňovaný významnými svetovými médiami, jeho sólové nahrávky sa umiestnili v rebríčkoch najlepších albumov a v roku 2017 dostal ocenenie za najzaujímavejší nový akt na pražskom Alternativa festivale. Túžbu spoznávať nové svety dokazuje neustálym popieraním všetkého, s čím je spájaný.
Koncertoval na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Nemecku, Švajčiarsku, Japonsku, diváci ho mohli počuť na festivaloch, v bytoch, kluboch, kultúrnych centrách, v jablkovom sade, rozpadnutých budovách, galériách, kníhkupectvách, v hradbách miest, v električke, kostole, mlyne, atómovom kryte, múzeu, telefónnych búdkach, a v botanickej záhrade.
Z recenzií:
“Ondrej Zajac makes some of the harshest fucking zen noise we’ve heard for a while…” The Quietus
“Throughout these lengthy numbers, translucent guitar tones and funereal violin scratchiness roil amid inky shadows; and Zajac is at his best when music’s cracks and irregularities highlight a very human misery.” The Wire Magazine
“…one of the most honest and powerful works we’ve come across…” Can You Ear It?
“Ondrej Zajac had already made his peculiar and special audience used to a radical and avant-garde approach, a stronghold in technical rigidity and uncoventional extemporizing attitudes.” Neural Magazine

ONDREJ ZAJAC live at Punctum from Punctum on Vimeo.

19 feb 2021