Balázs PÁNDI & Petr VRBA + DEAD JANITOR + VRTAČKY PO DESÁTÉ HODINĚ

Balász PÁNDI (HU) & Petr VRBA (CZ)
Po minuloročnej premiére, kedy páni Balász Pándi a Petr Vrba spojili sily s Mikołajom Trzaskom a Markom Tokarom pre špecíalny koncert v budapešťianskom klube Opus sa dvojica Pándi & Vrba rozhodla pre detailnejšie skúmanie ich sonických univerz a vydáva sa na týždenné turné.

Balázs PÁNDI (HU)
Maďarský bubeník (a akordeonista) Balázs Pándi je mimoraidne aktívny hudobník, improvizátor a vášnivý zberateľ vinylov, ale aj kuchár a novinár. Asi nejznámejšie sú jeho rozsiahle spolupráce s japonským “hlukárom” Merzbow (Masami Akita), kanadským velikánom breakcorové scény Venetian Snares (Aaron Funk) a švédskym power saxofonistom Matsom Gustafssonom. Pándi ale hrá aj s desiatkami elektronických, industriálnych, avant-jazzových a rockových hudebníkov ako sú Bill Laswell, Wadady Leo Smith, Roswell Rudd, Keiji Hain, KK Null, Lee Ranald, Marshell Allan, Jamie Saft, Trevor Dunn či Thurston Moor. Jeho štýl sa nedá zaškatulkovať, hrá od free jazzu a klasickej hudby cez math rock a trip hop až po grindcore a death metal s mnohými rôznymi odbočkami, včetne originálnej podoby industriálneho EDM. Zvuk jeho bicích nájdeme na albumoch kapiel ako Zu, Obake, To Live And Shave in L.A., Metallic Taste of Blood, Slobber Pup, Rope Cosmetology, The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble atď.

„Je to mimořádně zručný bubeník a rozumí všemu, od grindcore a heavy metalu až po free jazz. Je velmi flexibilní, od rychlých těžkých bicích po improvizaci poskytuje oporu, takže pracovat s ním bylo velmi snadné.“ (Masami Akita aka Merzbow)

Petr VRBA (CZ)
Je jednou z nejvýraznejších postáv pražskej experimentálnej hudby a neúnavným propagátorom voľnej improvizácie. Hrá na trúbku, klarinet, syntezátory a dalšie elektronické nástroje. Spolupracuje s filmármi, tanečníkmi a výtvarníkmi a pravidelne vystupuje so špičkou európskej scény voľnej improvizácie (Axel Dörner, Thomas Lehn, Xavier Charles, Franz Hautzinger…) či experimentátormi a zvukovými umelci ako Yan Jun, Ryu Hankil, Simon Whetham a pod. Zakladal a pôsobí ako stálý člen Pražského improvizačního orchestru a skupín IQ+1, Poisonous Frequencies, The MoND, Junk & the beast, NUN a dalších. Vystupoval na festivaloch v Austrálii, Európe aj Azii. Vydal okolo štyridsať albumov na značkách jako Another Timbre, Mikroton, Corvo, mappa, Kandala, Polí 5, Meteorismo, Klangundkrach atd.

„Jako trumpetista zkoumá Vrba zapojení trubky v nových souvislostech a vytváření nových kontextů dalšími prostředky, akustickými i elektronickými. Prokazuje při tom obdivuhodnou vynalézavost vedenou okouzlením z akustického zážitku.“ (skladatel a pedagog Jaroslav Šťastný aka Peter Graham)

DEAD JANITOR
Dead Janitor je projektom Braňa Findrika. S arzenálom roztrieštených polyrytmov a melodických mikro-samplov je jeho hudba odvážnou formou elektroniky, ktorá odráža zložité IDM zákutia. Prevracia sample hore dolu, mení ich štruktúry, manipuluje, reštrukturalizuje, vytvára plochy vzdialené reálnemu svetu. To všetko je zaobalené industriálnou špinou.

deadjanitor.bandcamp.com

VRTAČKY PO DESÁTÉ HODINĚ
Vrtačky po desáté hodině deratizujú ušné bubienky digitálnym bahnom zvukovych plôch, pretekajúcim skrz diery vyvŕtané počas víkendovej večernej idylky, ako sa patrí, aj so zapnutým priklepom.

17 máj 2021