Peter „Petiar“ LACHKÝ (SK)

Podujatie sa uskutoční v rámci 28. ročníka medzinárodného festivalu divadla jedného herca Sám na Javisku 2022

Peter „Petiar“ Lachký (1977) je slovenský pesničkár a standup komik. S verejným vystupovaním začal v roku 1997 ako pesničkár. Už onedlho, v roku 2000, vydal debutové CD V krajine… a odvtedy neúnavne pracuje na druhom CD, ktoré je permanentne vo fáze zbierania materiálu a hľadania vhodného konceptu. Keďže sa mení autorov pohľad na svet, zážitky i témy, ktoré túži spracovať, je tento proces neohraničený. Počas celej doby koncertuje v kluboch i na festivaloch na Slovensku aj v Čechách (štatisticky zanedbateľné vystúpenia absolvoval aj v Poľsku, UK a Holandsku). Keďže je jeho tvorba komorná a vyžaduje pozornosť, cíti sa viac doma v malých kluboch a čajovniach, než na veľkých pódiách. Napriek tomu si ho už vypočuli návštevníci najväčších žánrových festivalov (Lodenica, Prázdniny v Telči, Zahrada, Trampská Porta, Strunobranie). Za zaujímavú časť svojho CV považuje niekoľko koncertov ako predskokan Karlovi Plíhalovi.
Kamarát, pesničkár Števo Šanta o ňom napísal: Pesničkár Peter „Petiar“ Lachký je svetobežník, žijúci momentálne v Liptovskom Hrádku. Inteligentný zabávač, tvorca, ktorý si ctí jemnovtip i melódiu. Na konte má zatiaľ jeden autorský album V krajine a mnoho vystúpení na žánrových festivaloch a v kluboch. Hrá piesne o láskach i neláskach s citlivým speváckym prejavom a sofistikovaným fingerpickingom.
Petiar sa príležitostne venuje aj komponovaniu hudby a pesničiek pre divadlo. Napísal (a naživo hral) hudbu pre projekt Don’t Eat The Smoking Fish študentov JAMU a VŠMU, a v spolupráci s Petrom Lachkým st. tiež napísal niekoľko piesní do hry Bábkového divadla Košice Ako sa ťahá repka..
Keďže neodmysliteľnú esenciu Petiarových koncertov tvorí aj humor, ktorým spestruje svoj prejav, bolo otázkou času, kedy si ho všimne niekto zo standupovej scény. Stalo sa tak v roku 2015, kedy ho Samo Trnka pozval na stand-up comedy show Pančlajn a táto scéna sa mu stala domácou.

Niet pekného leta bez piña colady; niet pekného života, keď v ňom nie je Peter Petiar Lachký. Sladký, opojne rozmarný, sviežo bezprostredný. Budete si pýtať dupľu. (Samo Trnka).

Okrem toho aktívne spolupracuje s improvizačnou skupinou Tri Tvorivé Tvory, ktorej sa dokonca stal akýmsi „štvrtým, neoficiálnym členom“ Pravidelne sa zúčastňuje umeleckých akcií, workshopov a festivalov. Príležitostne vedie textárske dielne.

Rozpráva a na gitaru hrá: Peter „Petiar“ Lachký

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia – hlavný partner a Mesto Trenčín.

14 okt 2022