Husam ABED, Dafa Puppet Theatre (Palestina): HLADKÝ ŽIVOT

podujatie festivalu Sám na javisku 2021

Netradičná autobiografická objektová monodráma pre 8 divákov. Príbehy palestínskeho muža, ktorý sa narodil a vyrastal v utečeneckom tábore Baqa’a (najväčší palestínsky utečenecký tábor v Jordánsku).

Obecenstvo sedí pri stole, v priebehu prípravy jedla, herec očarujúcim a sugestívnym spôsobom v kontexte politického diania v regióne, rozpráva príbehy svojej rodiny. S oduševnenou hudbou a silou predmetov sa diváci dostanú veľmi blízko k niečomu, čo sa inak zdá byť veľmi vzdialené. To všetko sprevádzajú videoprojekcie, objekty, fotografie, mapy, videá a najmä surové „recyklované“ materiály – plechovky, drôt, papier, drevo, zrná ryže – a staré dobré rozprávanie. Abed nahlas hovorí, šepká, bije päsťou o stôl, spieva a tancuje. Počúvame príbehy o živote a skúsenostiach ďaleko od našej reality. Pri stole sa umenie spája so životom a tvorba je zmiešaná s realizmom. Abed používa príbehy svojho osobného i každodenného života na vytvorenie atmosféry, ktorá napĺňa všetky naše zmysly.

Réžia a hrá: Husam Abed
Dramaturg: Marek Turosik
Scénický výtvarník: Reka Deak
Premiéra 2014

Husam ABED je Palestínsky divadelným tvorca, režisér, performer, bábkar, hudobník a producent žijúcim v Prahe. Vyštudoval réžiu na Fakulte alternatívneho a bábkového divadla AMU v Prahe. Známy je predovšetkým vďaka svojmu Dafa Puppet Theatre, ktoré získalo početné ocenenia v Čechách aj v zahraničí. Založil ho v roku 2015 spolu s manželkou a maďarským bábkarom a scénografom Reka Deak. Ako tvorca a herec komunitného divadla verí v divadlo ako verejnú prax, nástroj sociálnych zmien, prepisovania osobných a kolektívnych dejín a hľadania nových naratívov. Divadlo vníma v prvom rade ako štýl života a existencie, až potom ako umeleckú formu. V jeho tvorbe dominujú témy ako: exil, vojna, domov, sny, muž proti prírode, rodinné vzťahy, krutosť medziľudských vzťahov a každodenné boje.

 

 

Dátum

16 okt 2021
Expired!

Čas

20:00 - 21:00

Miesto

Men at Sound Studio

Klub Lúč

Mierové námestie 17
91101 Trenčín
Slovensko

Partneri projektu

© 2024 Kolomaž – združenie pre súčasné umenie o.z. All rights reserved

Privacy Preference Center